Prírodné materiály
Bavlna
Je hlavnou prírodnou textilnou surovinou, ktorá sa vyznačuje ideálnym súhrnom vlastností pre jej použitie pri výrobe textilných výrobkov. Vyznačuje sa vhodnou pevnosťou, pružnosťou, ťažnosťou, dobrými tepelno-izolačnými schopnosťami a schopnosťou dobre prijímať farbivá.
Ovčia vlna
Patrí medzi najstaršie a najdôležitejšie prírodné textilné materiály, ktoré používalo ľudstvo už v dávnych dobách na odievanie. Vyznačuje sa hrejivosťou, je príjemná na dotyk a dobre prijíma farbivá. Pre bežné použitie je upravovaná proti plsteniu.
Viskóza
Východiskom pre tento prírodný materiál je buničina – celulóza, ktorá sa vyrába z dreva ihličnatých a listnatých stromov. Používa sa buď samostatne alebo v zmesi s bavlnou, vlnou alebo inými syntetickými materiálmi.
Syntetické materiály
Polyamidové vlákna
Syntetické vlákna (nylon) s dobrou pevnosťou, odolnosťou voči oderu, dobre sa farbia a vyznačujú sa nízkou navlhavosťou.
Polyesterové vlákna
Tieto syntetické vlákna dobre odolávajú mikroorganizmom, spracovávajú sa v zmesi s bavlnou, vlnou alebo viskózou. Vyznačujú sa pevnosťou a nízkou navlhavosťou. Nevýhodou je sklon ku žmolkovaniu.
Akryové vlákna
Vynikajú najmä stálosťou na svetle, pevnosťou, ťažnosťou a odolnosťou voči kyselinám. Nemajú sklon ku žmolkovaniu a plsteniu. Vyrábajú sa často v zmesi s vlnou.
Polypropylénové vlákna
Sú veľmi odolné voči odieraniu a majú výhodnú plastickú aj elastickú deformáciu. Sú odolné voči chemikáliám.
Polyuretánové vlákna
Patria medzi elastomerové vlákna a vyznačujú sa veľkou rozťažnosťou a schopnosťou opakovaného a takmer úplného návratu do pôvodných rozmerov. Polyuretánové vlákna pod značkou LYCRA vyrába firma Invista (predtým DuPont) a pod značkou DORLASTAN firma BAYER. Najčastejšie sa stretávame s názvom ELASTAN alebo spandex v USA. Vo výrobe ponožiek sa používa okrem holej (neopriadanej) lycry aj opriadaná lycra a to buď polyamidom alebo bavlnou (core-garn).
Gumové nite
Výroba gumových nití bola možná už v roku 1939 premenou surového kaučuku na plastickú miesiteľnú hmotu a následnou vulkanizáciou bola plastická kaučuková zmes upravená do elastického stavu – gumy. Gumové sú následne ovinuté bavlnou (optex) alebo polyamidom (latex). Oleje alebo tuky spôsobujú napučanie nite a znižujú jej elasticitu. Gumu môže poškodiť aj pôsobenie UV lúčov alebo suché teplo.
Špeciálne materiály a úpravy
Pri výrobe používame najkvalitnejšie materiály a priadze najmä od európskych dodávateľov. Kvalitný materiál je základom kvalitného produktu. Dodatočné vlastnosti našich výrobkov zabezpečuje použitie rôznych funkčných materiálov.
Funkčné materiály
Prolen® Siltex
Špeciálne polypropylénové vlákno modifikované antibakteriálnym aditívom na báze biogénnych iónov striebra, ktoré neškodí telu ani životnému prostrediu. Ióny striebra bránia rastu baktérií a plesní, redukujú nepríjemné pachy a udržiavajú biologickú rovnováhu pokožky počas vrcholových alebo rekreačných športov.
Coolmax®
COOLMAX® je špeciálne polyesterové vlákno, ktoré zabezpečuje komfort pri nosení. Odvádza vlhkosť od pokožky a zabezpečuje jej vyparovanie na vonkajšej strane materiálu. Aj pri intenzívnej záťaži udržuje konštantnú teplotu pokožky. Použitie vlákna COOLMAX® zabezpečuje rýchlejšie vyschnutie materiálu v porovnaní s bežnými materiálmi ako sú bavlna alebo iné syntetické materiály.
Bambusové vlákno
Vysoký podiel bambusového vlákna (prírodná viskóza) s antibakteriálnymi účinkom zabezpečuje vyššiu hebkosť výrobku a jeho použitie je vhodné pri nadmernom potení nohy a pri náchylnosti k vzniku kožných hubových chorôb.
Strieborné vlákno
Striebro je známe ako antimikrobiálna látka účinná v boji s baktériami, plesňami a kvasinkami. Zároveň má dobrý vplyv na liečenie drobných škrabancov alebo odrenín a urýchľuje regeneráciu pokožky. Pôsobí aj proti akné, psoriáze, ekzémom a zápalom. Používa sa ako priama súčasť materiálu (polypropylén s aktívnymi biogénnymi ióntami striebra Ag+ implantovanými do jadra priadze). Použitie striebra je netoxické a zdravotne nezávadné.