Ako sa rodia Fusakle | Fusakle
Akcia Tričko + ponožky ZADARMO → Použi kód LADINAMTO
Ako sa rodia Fusakle

Ako sa rodia Fusakle

Stlačíš gombík a zrazu vypadne hotová fusakla – NIE, presne takto to nefunguje :) Za všetkým je ľudská práca a postupnosť krokov, bez ktorých by žiadne Fusakle neboli. Tak teda pozeraj, aby si si nabudúce nemusel povedať „...a přitom taková blbost...“

Dostať dobrý nápad nestačí

Ešte ho musíš správne umiestniť, rozložiť, farebne skombinovať a zistiť, či sa to nepáči náhodou len tebe ;) Pletenie má svoje možnosti a obmedzenia a na to všetko musí myslieť človek, ktorý kreslí všetky vzory do špeciálneho pletacieho programu. Nie všetko, čo si nakreslíš, sa aj dá upliesť. Každý vzor sa programuje zvlášť do pletacieho stroja bod po bode (do štvorčekovej siete) a rozpočítava sa rozmiestnenie vzoru po ponožke podľa veľkosti, farieb a zložitosti. Niekedy trvá vzorovanie 2 hodiny a niekedy, ako napríklad Večerníčky, aj 2 týždne jeden dizajn.

Výber bavlniek a nastavenie strojov

Pantonovník má 1565 farieb a bavlniek je 130. Preto sa snažíme vždy nájsť čo najbližší odtieň. Nie všetko je na sklade, preto musíme objednávať od našich dodávateľov zo Slovenska a Česka. Keď sa na stroji vyrobí "koruna" z bavlniek, musí sa každá niť prevliecť do pletacej mašiny. Je to tak zložitý mechanizmus, že nechápeme, ako to mohol niekto dať dokopy. Kým sa nastaví program a všetky parametre, zaberie to minimálne 2 hodiny. Kým sa nastavia všetky stroje, jeden deň je fuč len s nastavovačkami.

Vyrobí sa prvá vzorka

A tá zo stroja vylezie ako dlhé neforemné čudo. Začneme s úpravami vzoru, rozmiestnením, špekulujeme nad farebnými kombináciami a skúšame nové vzorky, s ktorými môžeme byť spokojní. Niekedy zaberie 1 dizajn jeden celý deň, niekedy aj 2. Rozbehne sa samotná výroba, na ktorú treba neustále dohliadať, či sa jemné nite náhodou nepretrhnú, nespletú, či stroj správne pletie vzor, či je správna veľkosť, každá jedna sa musí prevrátiť naruby a skontrolovať. Toto je prvá fáza, v ktorej prechádza každá jedna ponožka ľudskou rukou. Vieš koľko trvá upletenie jednej ponožky? V priemere je to 5 minút. Jeden celý pár trvá teda 10 minút. Nie je to teda taká rýchlovka, ako by sa zdalo.

Zošívanie, zošívanie a zasa zošívanie

Ak nechceme, aby nám z Fusakiel trčali prsty, musíme na každej jednej ponožky zošiť spičku. Robí sa to na ďalšej mašine, ktorá si vyžaduje zručnosť a prax. Každá ponožka musí byť špeciálne pripravená na zošitie a vložená do stroja určitým spôsobom, inak je zošitie zlé a celá ponožka sa vyradí. Je to dosť monotónna činnosť, preto sa pri nej striedajú počas dňa viacerí ľudia, aby si namiesto ponožky nezošili prsty. Pokiaľ je zošívač zručný, dokáže za jednu minútu zošiť viac ako 100 kusov.

Zo stroja vyjde ponožka v surovom stave

Aby dostala sexy tvar ju musíme napariť a vyžehliť. Tým sa ponožka stiahne a dostane svoju finálnu podobu. Každá ponožka sa musí natiahnuť (a následne stiahnuť) na vyhrievané kopyto a postupne putuje do parnej a tlakovej komory. Ďalšia fáza, kedy sa každej jednej ponožky dotkne ľudská ruka. Už vieš, že nie vždy tvoria pár rovnaké ponožky, napríklad Pat a Mat. Navyše treba popárovať aj rovnaké veľkosti. Okrem toho je toto posledné štádium optickej kontroly. Náročné na pozornosť a monotónnosť. Klobúk dole všetkým, ktorí sú súčasťou tohto procesu.

Posledná fáza je jedna z najprácnejších

Na každý pár ponožiek musíme nahodiť etiketu, aby sme vedeli, že ich nemáme prať na 90 stupňov alebo žehliť (nesmej sa, áno aj také sa nám stáva). Následne sa na každú etiketu ešte nasadí háčik, etiketa s čiarovým kódom a vždy 5 párov sa previaže páskou. Takto pripravené Fusakle sa naukladajú do škatule a putujú do sveta.

Tak a teraz vieš, že Fusakle nerobí "Samo"

A vieš aj že za každým jedným kusom sú reálni ľudia a že to je do veľkej miery ručná práca. Ani jeden krok sa nezaobíde bez ľudského dotyku. A všetko sú to ľudia zo Slovenska a Čiech. Takto sa snažíme podporovať domácu výrobu. A to robíš aj ty. Ďakujeme.